Etiket arşivi: android uygulama

Windows Mobile Uygulamada Sınıfta Kaldı

Windows Mobile İşletim Sistemi ile gelmesi beklenilen Nokia Akıllı cep telefonları şimdiden oldukça büyük bir sorun ile karşı karşıyalar.

Oldukça zorlu ve rekabetin üst düzeyde yaşandığı bir pazara giriş yapmak üzere bulunan yeni nesil Windows Mobile İşletim Sistemi henüz bünyesinde sadece 65.000 adetlik uygulama toplayarak rakipleri karşısında oldukça gerilerde kalmış durumda.

BlackBerry firmasının uygulama sayısını geçmeyi başaran ancak sektörde şuan Nokia firmasını en fazla zorlayacak iki rakip olan Android İşletim Sistemi ve İOS İşletim Sistemi tarafından sunulan uygulama sayılarına yaklaşmayı bile başaramayan Windows Mobile gelecek dönemde uygulama noktasında kullanıcılarına sıkıntı yaşatabilir gibi görünüyor.

Android ve İOS’un 500.000 seviyesindeki sınırı çoktan geçmiş olmaları, Windows Mobile sürümünün ise henüz 65.000 seviyelerinde olması aradaki farkın ne denli büyük olduğunu gösterir nitelikte.

Ayrıca yapılan anket çalışmalarına göre birçok uygulama geliştirmesi yapan firma şimdiden Windows Mobile için uygulama yapmama kararı aldıklarını belli ettiler.

Anket çalışmasına göre Apple için %89, Android için ise %79 çıkan sonuçlara göre Windows Mobile için %37 lik bir kesim yeni yazlım üretmeyi planladığınız açıkladı.

Tabi ki gelecek günlerde ilk modellerin piyasaya çıkması ve sonrasında Nokia başta olmak üzere Windows Mobile yüklü olarak gelen cihaz sayısının artması ile daha fazla uygulama piyasada kendisine yer edinecektir.

Ancak bu gelişme bile Windows Mobile İşletim Sisteminin şu aşamada en büyük rakipleri karşısında yine de uygulama yönünden zayıf kalmasını engelleyemeyecek gibi görünüyor.

Bakalım Microsoft firması bu konuda nasıl bir önlem alacak ve satışları arttırmak ve kullanıcıları çok daha fazla seçenek sunmak için nasıl aksiyonlar yaratacak.

Bunu da zaman gösterecek.

 

Android Uygulamaları Daha Pahalıya Gidiyor

Android üzerinden ücretli olarak uygulama satanlar ile iPhone üzerinden ücretli uygulama satanlar arasında yapılan incelemelere göre Android firmasının uygulamalarından daha fazla ücret talep edildiğini ortaya koymuş.

Yapılan araştırmalara göre en pahalı 100 uygulama için Android Markette 374 Dolarlık bir ödeme yapmak gerekirken bu rakam Apple Markette 147 Dolara geriliyor. Yani arada 200 dolardan fazla bir ödeme söz konusu oluyor.

Özellikle Apple firmasının market üzerinde tam yetkili olması ve rekabetin kıyasıya sağlanması sayesinde Apple Markette ürünlerin daha uygun fiyatlarla satıldığını ortaya koyan araştırmaya göre Android kullanıcıları çok fazla ücretli uygulama almıyorlar. Bu sebeple de firmalar az ama karşı satış yapma isteği içerisinde fiyatları yukarı taşıyor, rekabetten kaçıyorlar.