Etiket arşivi: android sürümü

Android 4.0 Kullanımı Hızla Yükseliyor

Pazara sunumu 2012 senesinin başında yapılan ve birkaç firma tarafından direkt olarak Android 4.0 Ice Cream Sandwich İşletim Sistemini kullanan cep telefonlarının çıkması ve güncellemelerin gelmesi ile Android 4.0 yükselişe geçti.

Firma tarafından poazara yönelik yapılan birkaç araştırma ile kullanıcıların Android 2.2, Android 2.3 ve Android 4.0 kullanımları incelendi.

HTC Sensation XE, HTC Sensation, Samsung Galaxy SII, Samsung Galaxy Nexus, Huawei Honor, HTC One X, HTC One S gibi birçok güncelleme alan cihaz ve yeni olarak üretilen cihazlar sayesinde Android 4 kullanım oranı %2.9 seviyesine taşınmayı başardı.

Şu aşamada halen tüm cihazların desteklediği Android 2.3 sürümü liderliğini korumayı başarıyor. Kendi pazarı içerisinde %63,7 lik bir orana sahip olan Android 2.3 kullanımını Android 2.2 yazılımı takip ediyor.

Android 2.2 kullananların birçoğu ise Ota ile gelmeyen sürüm güncellemeleri sebebiyle yazılımlarını güncellemeyi unutan ya da bilmeyen kullanıcılardan oluşuyor. Çünkü OTA ile gelmediği için cihaz sürüm güncelleme uyarısı vermiyor ve kullanıcı da bu sebeple güncelleme yapmayı aklına getirmiyor.
Tablet PC bölümünde ise liderlik Android 2.1 sürümünün elinde. Android 2.3 ve Android 3.0 ise onu takip ediyor. Henüz tablet alanında fazla yaygınlaşmayan Android 4.0 ise sanırım 2012 senesinin sonuna gelinmeden pazarın kendi içindeki hâkimi olacaktır.

Nisan – Mayıs ayları içerisinde HTC, LG, Sony, Samsung, Motorola gibi firmaların Android 4.0 güncellemelerini yayınlamaları ile pazarda 2.9 oranında hakimiyeti olan sürümün bir anda %30 – %50 seviyesine yaklaşmasına kesin gözüyle bakabilirsiniz. Çünkü birçok cihaz yeni sürüm ile gelmeye başlayacak ve eski sürümü kullananlarda yeni özellikler için Android 4.0 sürümünü tercih etmeye başlayacak.

 

HTC – Samsung ve Motorola Android Güncellemesini Açıkladı

Uzun süredir mevcut telefonlara gelmesi beklenen Android 4.0 güncellemesi firmalar tarafından yavaş yavaş modellere göre çıkarılmaya başlandı. Bu konuda elini çabuk tutuna firmalar ise Samsung, Motorola ve HTC olmayı başardı.

3 firma birçok modeli için güncelleme yayınlamaya hazırlanıyor. Mart ayı sonuna kadar tamamlanması beklenen güncellemeler ile kullanıcılar Android 4.0 keyfini yaşamaya başlayabilecekler.

Güncellemeler içinde en büyük hayal kırıklığı Samsung tarafından yaratıldı. Beklenenin aksine birçok modelini güncelleme dışında bırakan firma bir anlamda sadece Tablet bilgisayarlarına özel bir güncelleme çıkarmış oldu.

HTC ise firmalar arasında en başarılısı. Öyle ki 1000 TL seviyesine kadar olan hemen hemen her cihazı için güncelleme yayınlayacak gibi görünüyor. Bu durum elbette ki satış rakamlarına da yansıyacaktır.

Motorola ise ülkemizde henüz oturmadı ama birçok cihazı Avrupa’da satışta. Oda birçok ürünü ve tabletleri için güncelleme yapmaya hazırlanıyor.

İşte güncelleme gelecek cihazların listesi

Samsung:

 1. Galaxy Note
 2. Galaxy S II LTE
 3. Galaxy R
 4. Galaxy Tab 7.0 Plus
 5. Galaxy Tab 7.7
 6. Galaxy Tab 8.9
 7. Galaxy Tab 8.9 LTE
 8. Galaxy Tab 10.1

HTC:

 1. DROID Incredible 2 by HTC
 2. Amaze 4G
 3. Desire S
 4. Desire HD
 5. EVO 3D
 6. EVO Design 4G
 7. Incredible S
 8. Sensation
 9. Sensation XL
 10. Sensation 4G
 11. Sensation XE
 12. Raider
 13. Rezound
 14. Rhyme
 15. Thunderbolt

Motorola:

 1. Tüm Xoom modelleri
 2. Droid Bionic
 3. Razr
 4. Razr Maxx
 5. Droid 4
 6. Xyboard
 7. Photon 4G
 8. Atrix 4G
 9. Atrix 2
 10. Electrify

 

Güncellemeler genel olarak Mart ayında yapılacak. Ama ülkemizde nasıl bir tarih sırası belirlenir bilemiyorum. Türkçeleştirme vs. gibi durumlar olacak, izinler alınacak vs.

Ama Mart – Nisan ayı içerisinde birçok cihazda Android 4.0 sürümünü görmeye başlayacağız gibi geliyor bana.

Şimdiden hayırlı olsun.

Android 5 İçin Çalışmalar Başladı

Android 4.0 daha yeni yeni kullanıma sunulmaya başlandı. Ancak Google yeni sürümü olan Android 5.0 için çalışmalara başladı bile.

Daha önce hiç dillendirilmeyen Android 5 sürümü için geçen gün bir açıklama yapıldı. Resmi olmayan açıklamaya göre henüz tam olarak bir şeyler net olmasa da 2012 sonuna doğru Android 5.0 için çalışmalar sona yaklaşmış olacak gibi görünüyor.

Her sene yeni bir Android sürümü yapmayı planlayan firmanın 2013 senesi içerisinde yeni sürümü kullanıcılarını beğenisine sürmesi bekleniyor.

Yeni çıkan Android 4.0 sürümü ise birçok telefon tarafından kullanılmaya başlandı. Eski kullanıcılara ise yakın dönemde güncellemeler gelmeye başlanacak.

Firma tarafından çıkarılması planlanan Android 5.0 sürümünün nasıl bir yapıda olacağı ise şu aşlamada bir bilinmez olma özelliğini sürdürüyor.