Etiket arşivi: android market

Play Market’e Google Ana Sayfasında Link Verildi

Geçtiğimiz günlerde Google Play Market ismini alan Android Market şimdi de Google Arama Motoru sayfasında kendisine yer bulmayı başardı.

Ülkemizde daha aktif olarak çalışmaya başlayan Google Play ücretli uygulamaların da daha kolay indirilebilmesine imkan sağlayan sistemini ülkemizde de aktife almış ve bu sayede biraz daha etkin kullanıma sahip bir Android Market oluşturmaya başlamıştı.

Bu atak sonrasında Google ana sayfasında Play Market için birde link oluşturdu. Bu sayede kullanıcılar direkt olarak Google sayfasından Android Market yani Google Play Market sayfasına erişim sağlayabilecekler.

Genelde telefon üzerinden bağlantı yaptığımız Google Play Market sayfasına internet üzerinden giriş yapmak, detaylara bakmak ve indirmek istediğiniz programı seçmek oldukça kolay bir hale getirilmiş durumda.

Ayrıca dileyen bilgisayarına indirdiği uygulamaları direkt olarak telefonuna kurabilirken dileyen de telefonu üzerinden Google Play Market sayfasında uygulama ismi ile arama yaparak uygulamayı kurabilir telefonuna.

 

Android Market’in İsmi Google Play Store Oldu

Google tarafından Android cep telefonları için aktif hale getirilen Android Market uygulamasını ani bir kararla değiştirdi. Firmanın yeni market ismi ise Google Play Store olarak değiştirildi.

Henüz neden bu şekilde bir değişime gittiği konusunda bilgi vermeyen Google firması şimdiden market sayfasını yeni şekli ve logosu ile süslemeye başladı bile. Ancak henüz telefonlardaki simgeler Android Market olarak görünmeye devam edecek.

Birkaç gün ya da hafta içerisinde Google yeni sürümü için bir güncelleme gönderecek ve telefondaki Android Market ismini tamamen kaldıracak ve kullanıcılarını artık Google Play Store üzerinden karşılayacak.

Normal market uygulamaları, aktif ya da kullanılan uygulamalar ile ilgili ise değişen bir şey yok. Yani temelde her şey aynı. Sadece isim değişti. Bu sebeple bir panik havasına girmeyin.

 

 

Android Market Resmen Türkiye’de

Bu güne kadar birçok uygulamayı satın alamadığımız, alsak bile farklı ödeme kanalları ile ödemek durumunda kaldığımız Android Market bu sene Türkiye’deki kullanıcılara resmen hizmet vermeye başlayacak.

Üzerinde 450.000 den fazla uygulamanın bulunduğu Android Market bu güne kadar her telefonda Türkçe olarak kullanımda idi ancak özellikle ücretli uygulamalarda sorunlar yaşanmakta ve satın alma noktasında sıkıntılar doğmakta idi.

Ortadoğu ve Afrika Bölgesinden sorumlu olan Richard TURNER tarafından yapılan bu açıklama ile Android üzerinden işlem yapmak uygulama yüklemek ve uygulamaları kullanmaya başlamak daha kolay olacak.

Android Marketin ülkemizde resmen kullanılmaya başlanacak olması kullanıcılar kadar firmalar içinde önemli bir adım olacak gibi görünüyor. Bu sayede uygulamaların sisteme yüklenmesi ve ücretli uygulamaların satışı daha rahat ve sorunsuz bir hal alacak.

Bu durumdan herkes kazanç sağlamış olacak.

 

Android Uygulamaları Daha Pahalıya Gidiyor

Android üzerinden ücretli olarak uygulama satanlar ile iPhone üzerinden ücretli uygulama satanlar arasında yapılan incelemelere göre Android firmasının uygulamalarından daha fazla ücret talep edildiğini ortaya koymuş.

Yapılan araştırmalara göre en pahalı 100 uygulama için Android Markette 374 Dolarlık bir ödeme yapmak gerekirken bu rakam Apple Markette 147 Dolara geriliyor. Yani arada 200 dolardan fazla bir ödeme söz konusu oluyor.

Özellikle Apple firmasının market üzerinde tam yetkili olması ve rekabetin kıyasıya sağlanması sayesinde Apple Markette ürünlerin daha uygun fiyatlarla satıldığını ortaya koyan araştırmaya göre Android kullanıcıları çok fazla ücretli uygulama almıyorlar. Bu sebeple de firmalar az ama karşı satış yapma isteği içerisinde fiyatları yukarı taşıyor, rekabetten kaçıyorlar.