Etiket arşivi: android kilit kırma

Android’in Desenli Kilidini FBI Bile Kıramadı

Bir soruşturma kapsamında gözaltına alınan bir zanlının telefon kayıtlarına ulaşmak isteyen FBI yetkilileri Android İşletim Sisteminin Desenli Kilit sayfasında takılıp kaldı. Tüm kırma denemeleri ise başarısızlık ile sonuçlandı.

Uzmanlar tarafından yapılan onca denemeden sonra desenli kilidi bir türlü aşamayan FBI yetkilileri çareyi Federal Mahkemeden karar alarak konuyu Google mühendislerine taşımakta buldular.

Desenli kilit üzerinde yapılan binlerce kombinasyonu bulmak aslında bir yazılım ile mümkün. Ancak sistemin birkaç deneme sonrası kilitlenmesi ve çok fazla denemeden sonra farklı bilgiler istemeye başlaması FBI uzmanlarının başarısız olmasına sebep olan önemli unsurların başında geliyor.

Daha önce Apple firmasının kullandığı kilit sistemi birkaç dakika içerisinde kırılmış ve dilediğiniz gibi işlem yapma yetkisine sahip olunması sağlanmıştı. Ancak Android İşletim Sistemine sahip bu telefonların şifre konusunda bu kadar başarılı olmaları kullanıcıları da çok şaşırtmış durumda.

Google tarafından konu hakkında açık bir yorum yapılmazken Federal Mahkemeden gelen onayla birlikte FBI yetkililerine gereken bilgilerin verileceğine olumlu bakalar çoğunlukta.

Ancak firmanın bir anlamda Kullanıcı Güvenliği sebebiyle bilgileri vermemesi durumunda ise FBI telefona ulaşmak için epey bir zaman harcaman durumunda kalacak gibi görünüyor. Telefon sahibi eğer deseni söylemez ise.