Etiket arşivi: android işletim sistemi

Android 4.0 Kullanımı Hızla Yükseliyor

Pazara sunumu 2012 senesinin başında yapılan ve birkaç firma tarafından direkt olarak Android 4.0 Ice Cream Sandwich İşletim Sistemini kullanan cep telefonlarının çıkması ve güncellemelerin gelmesi ile Android 4.0 yükselişe geçti.

Firma tarafından poazara yönelik yapılan birkaç araştırma ile kullanıcıların Android 2.2, Android 2.3 ve Android 4.0 kullanımları incelendi.

HTC Sensation XE, HTC Sensation, Samsung Galaxy SII, Samsung Galaxy Nexus, Huawei Honor, HTC One X, HTC One S gibi birçok güncelleme alan cihaz ve yeni olarak üretilen cihazlar sayesinde Android 4 kullanım oranı %2.9 seviyesine taşınmayı başardı.

Şu aşamada halen tüm cihazların desteklediği Android 2.3 sürümü liderliğini korumayı başarıyor. Kendi pazarı içerisinde %63,7 lik bir orana sahip olan Android 2.3 kullanımını Android 2.2 yazılımı takip ediyor.

Android 2.2 kullananların birçoğu ise Ota ile gelmeyen sürüm güncellemeleri sebebiyle yazılımlarını güncellemeyi unutan ya da bilmeyen kullanıcılardan oluşuyor. Çünkü OTA ile gelmediği için cihaz sürüm güncelleme uyarısı vermiyor ve kullanıcı da bu sebeple güncelleme yapmayı aklına getirmiyor.
Tablet PC bölümünde ise liderlik Android 2.1 sürümünün elinde. Android 2.3 ve Android 3.0 ise onu takip ediyor. Henüz tablet alanında fazla yaygınlaşmayan Android 4.0 ise sanırım 2012 senesinin sonuna gelinmeden pazarın kendi içindeki hâkimi olacaktır.

Nisan – Mayıs ayları içerisinde HTC, LG, Sony, Samsung, Motorola gibi firmaların Android 4.0 güncellemelerini yayınlamaları ile pazarda 2.9 oranında hakimiyeti olan sürümün bir anda %30 – %50 seviyesine yaklaşmasına kesin gözüyle bakabilirsiniz. Çünkü birçok cihaz yeni sürüm ile gelmeye başlayacak ve eski sürümü kullananlarda yeni özellikler için Android 4.0 sürümünü tercih etmeye başlayacak.

 

Android’in Desenli Kilidini FBI Bile Kıramadı

Bir soruşturma kapsamında gözaltına alınan bir zanlının telefon kayıtlarına ulaşmak isteyen FBI yetkilileri Android İşletim Sisteminin Desenli Kilit sayfasında takılıp kaldı. Tüm kırma denemeleri ise başarısızlık ile sonuçlandı.

Uzmanlar tarafından yapılan onca denemeden sonra desenli kilidi bir türlü aşamayan FBI yetkilileri çareyi Federal Mahkemeden karar alarak konuyu Google mühendislerine taşımakta buldular.

Desenli kilit üzerinde yapılan binlerce kombinasyonu bulmak aslında bir yazılım ile mümkün. Ancak sistemin birkaç deneme sonrası kilitlenmesi ve çok fazla denemeden sonra farklı bilgiler istemeye başlaması FBI uzmanlarının başarısız olmasına sebep olan önemli unsurların başında geliyor.

Daha önce Apple firmasının kullandığı kilit sistemi birkaç dakika içerisinde kırılmış ve dilediğiniz gibi işlem yapma yetkisine sahip olunması sağlanmıştı. Ancak Android İşletim Sistemine sahip bu telefonların şifre konusunda bu kadar başarılı olmaları kullanıcıları da çok şaşırtmış durumda.

Google tarafından konu hakkında açık bir yorum yapılmazken Federal Mahkemeden gelen onayla birlikte FBI yetkililerine gereken bilgilerin verileceğine olumlu bakalar çoğunlukta.

Ancak firmanın bir anlamda Kullanıcı Güvenliği sebebiyle bilgileri vermemesi durumunda ise FBI telefona ulaşmak için epey bir zaman harcaman durumunda kalacak gibi görünüyor. Telefon sahibi eğer deseni söylemez ise.