Etiket arşivi: android güvenlik

Android’in Desenli Kilidini FBI Bile Kıramadı

Bir soruşturma kapsamında gözaltına alınan bir zanlının telefon kayıtlarına ulaşmak isteyen FBI yetkilileri Android İşletim Sisteminin Desenli Kilit sayfasında takılıp kaldı. Tüm kırma denemeleri ise başarısızlık ile sonuçlandı.

Uzmanlar tarafından yapılan onca denemeden sonra desenli kilidi bir türlü aşamayan FBI yetkilileri çareyi Federal Mahkemeden karar alarak konuyu Google mühendislerine taşımakta buldular.

Desenli kilit üzerinde yapılan binlerce kombinasyonu bulmak aslında bir yazılım ile mümkün. Ancak sistemin birkaç deneme sonrası kilitlenmesi ve çok fazla denemeden sonra farklı bilgiler istemeye başlaması FBI uzmanlarının başarısız olmasına sebep olan önemli unsurların başında geliyor.

Daha önce Apple firmasının kullandığı kilit sistemi birkaç dakika içerisinde kırılmış ve dilediğiniz gibi işlem yapma yetkisine sahip olunması sağlanmıştı. Ancak Android İşletim Sistemine sahip bu telefonların şifre konusunda bu kadar başarılı olmaları kullanıcıları da çok şaşırtmış durumda.

Google tarafından konu hakkında açık bir yorum yapılmazken Federal Mahkemeden gelen onayla birlikte FBI yetkililerine gereken bilgilerin verileceğine olumlu bakalar çoğunlukta.

Ancak firmanın bir anlamda Kullanıcı Güvenliği sebebiyle bilgileri vermemesi durumunda ise FBI telefona ulaşmak için epey bir zaman harcaman durumunda kalacak gibi görünüyor. Telefon sahibi eğer deseni söylemez ise.

 

Android Telefonlarda Anti Virüs Markanıza Dikkat Edin

Günümüzde piyasada oldukça fazla sayıda marka ve isim altında anti virüs programı çeşitli fiyatlardan satılıyor. Ancak hangisinin ne kadar korunaklı olduğu konusunda ne yazık ki net bir ölçüm mevcut değil.

Bu konu üzerinde çalışmalar yapan bir web sayfası olan AV-Test sitesi tarafından yapılan bir araştırma ise %100 doğru olmasa da Android İşletim Sistemine sahip telefonları kullanan kullanıcılar için bir fikir üretecek bir sıralama yapmayı başardı.

Site tarafından 41 farklı virüs tarama sistemini çeşitli yollarla test etti. Test işlemleri sırasında hem reel makinelerde testler gerçekleştirildi hem de çeşitli analiz yazılımları ile.

Sonuç ise neredeyse bir hayal kırıklığına sebep oldu.

Android Market (Google Play Store) üzerinden telefona indirebileceğiniz, satın alabileceğiniz ya da kendi web sayfasından temin edebileceğiniz 41 anti virüs yazılımından sadece 7 tanesi %90 koruma barajını aşmayı başardı. Diğerleri ise baraj altında kaldı.

Firma tarafından yapılan analizlere göre %90 barajını aşmayı başaran anti virüs yazılımları ise şu şekilde sıralandı.

  • Avast Mobile Security
  • Dr. Web Anti-virus Light,
  • F-Secure Mobile Security
  • IKARUS Mobile Security Lite,
  • Lookout Mobile Security
  • Kaspersky Mobile Security Lite
  • Zone Antivirus Free

Listede yer alanlar arasında ise en başarılı iki anti virüs yazılımı Kaspersky ve F-Secure tarafından Mobil cihazlar için yapılan yazılımlar oldu.

Norton ve Trend Micro gibi birçok büyük anti virüs firması ise özellikle Android işletim sistemine sahip ürünlerde yeterli koruma başarısını sağlayamadılar ve sınıfta kaldılar.

Kısacası Akıllı Telefon pazarında birçok anti virüs yazılımı mevcut ama ne yazık ki birçoğu yapması gereken işi tam olarak yapamıyor. Bu sebeple satın alma gibi işlemlerden önce araştırmalara bakmanızda ve alacağınız ürünü iyice incelemenizde fayda var.