Etiket arşivi: android güncelleme

Android 4.0 Kullanımı Hızla Yükseliyor

Pazara sunumu 2012 senesinin başında yapılan ve birkaç firma tarafından direkt olarak Android 4.0 Ice Cream Sandwich İşletim Sistemini kullanan cep telefonlarının çıkması ve güncellemelerin gelmesi ile Android 4.0 yükselişe geçti.

Firma tarafından poazara yönelik yapılan birkaç araştırma ile kullanıcıların Android 2.2, Android 2.3 ve Android 4.0 kullanımları incelendi.

HTC Sensation XE, HTC Sensation, Samsung Galaxy SII, Samsung Galaxy Nexus, Huawei Honor, HTC One X, HTC One S gibi birçok güncelleme alan cihaz ve yeni olarak üretilen cihazlar sayesinde Android 4 kullanım oranı %2.9 seviyesine taşınmayı başardı.

Şu aşamada halen tüm cihazların desteklediği Android 2.3 sürümü liderliğini korumayı başarıyor. Kendi pazarı içerisinde %63,7 lik bir orana sahip olan Android 2.3 kullanımını Android 2.2 yazılımı takip ediyor.

Android 2.2 kullananların birçoğu ise Ota ile gelmeyen sürüm güncellemeleri sebebiyle yazılımlarını güncellemeyi unutan ya da bilmeyen kullanıcılardan oluşuyor. Çünkü OTA ile gelmediği için cihaz sürüm güncelleme uyarısı vermiyor ve kullanıcı da bu sebeple güncelleme yapmayı aklına getirmiyor.
Tablet PC bölümünde ise liderlik Android 2.1 sürümünün elinde. Android 2.3 ve Android 3.0 ise onu takip ediyor. Henüz tablet alanında fazla yaygınlaşmayan Android 4.0 ise sanırım 2012 senesinin sonuna gelinmeden pazarın kendi içindeki hâkimi olacaktır.

Nisan – Mayıs ayları içerisinde HTC, LG, Sony, Samsung, Motorola gibi firmaların Android 4.0 güncellemelerini yayınlamaları ile pazarda 2.9 oranında hakimiyeti olan sürümün bir anda %30 – %50 seviyesine yaklaşmasına kesin gözüyle bakabilirsiniz. Çünkü birçok cihaz yeni sürüm ile gelmeye başlayacak ve eski sürümü kullananlarda yeni özellikler için Android 4.0 sürümünü tercih etmeye başlayacak.

 

Android 4.0 Güncellemelerinde Firmalar Sınıfta Kaldı

2012 senesinin başında Google tarafından Android 4.0 Ice Cream Sandwich sürümü hazır hale getirilmiş ve mobil telefon üreticilerine güncelleme izinleri verilmişti.

Bu haber sonrasında birçok büyük üretici firma açıklama yaparak hangi cihazları için Android 4.0 Sürümünün güncellenebilir olacağını açıklamış ve birçok firma Mart – Nisan aylarını hedef olarak göstermişti.

Ancak geçen süreç sonunda Mart ayını bitirdiğimiz şu günlerde birçok firma tarafından güncelleme vaatleri yerine getirilmemiş durumda.

Kullanıcılar için birçok yenilik içeren Android 4.0 sürümü büyük firmalar tarafından Akıllı Telefonlar ve Tablet Bilgisayarlar için güncellenerek kendilerine özel bir hale getirilecek ve o şekilde cihazlara yüklenecekti.

Ancak bu konuda adım atan firma sayısı birkaç adette kaldı.

HTC firması uzunca bir liste byayınlamıştı. Bazı modellerine güncelleme yayınladı. Bazı modelleri için ise biraz bekleme yapmanız gerekecek.

Samsung birçok modelli bir liste açıklamış ama sonrasında listeyi 2 cihaza indirgemişti. Bu cihazlar için ise henüz bir güncelleme gelmedi.

Asus, Acer, Lenovo, Toshiba gibi firmalar ise tablet bilgisayarları için birkaç modellik güncellemeler yayınladılar. Bu sayede güncelleme sözlerini tuttular. Ancak halen olumlu bir haber bekleyen birçok modelleri de olduğu kesin.

Motorola ve LG ise henüz hiçbir adım atmayan iki firma olarak göze çarpıyor. Sanırım ikili güncellemeleri 2012 senesi sonuna kadar kullanıcılara sunacaklardır. Ancak kullanıcılar bekleme noktasında nasıl sıkıntılar yaşarlar orası bilinmiyor.

Sony ve Google ise birçok modeli için Android 4.0 sürüm güncellemesini tam ya da demo olarak yayına aldılar. Birkaç hafta içerisinde bu iki firma birçok modeline güncelleme getiren nadir firmalar arasında yer alacaktır.

Kısacası Türk kullanıcıların Android 4.0 Ice Cream Sandwich sevdaları biraz bekleyecek gibi görünüyor. Ortalama olarak firmaların stabil olarak yeni sürüme geçmeleri Haziran 2012 tarihine kadar sürecek gibi görünüyor.