Etiket arşivi: android 4

Android 4.0 Kullanımı Hızla Yükseliyor

Pazara sunumu 2012 senesinin başında yapılan ve birkaç firma tarafından direkt olarak Android 4.0 Ice Cream Sandwich İşletim Sistemini kullanan cep telefonlarının çıkması ve güncellemelerin gelmesi ile Android 4.0 yükselişe geçti.

Firma tarafından poazara yönelik yapılan birkaç araştırma ile kullanıcıların Android 2.2, Android 2.3 ve Android 4.0 kullanımları incelendi.

HTC Sensation XE, HTC Sensation, Samsung Galaxy SII, Samsung Galaxy Nexus, Huawei Honor, HTC One X, HTC One S gibi birçok güncelleme alan cihaz ve yeni olarak üretilen cihazlar sayesinde Android 4 kullanım oranı %2.9 seviyesine taşınmayı başardı.

Şu aşamada halen tüm cihazların desteklediği Android 2.3 sürümü liderliğini korumayı başarıyor. Kendi pazarı içerisinde %63,7 lik bir orana sahip olan Android 2.3 kullanımını Android 2.2 yazılımı takip ediyor.

Android 2.2 kullananların birçoğu ise Ota ile gelmeyen sürüm güncellemeleri sebebiyle yazılımlarını güncellemeyi unutan ya da bilmeyen kullanıcılardan oluşuyor. Çünkü OTA ile gelmediği için cihaz sürüm güncelleme uyarısı vermiyor ve kullanıcı da bu sebeple güncelleme yapmayı aklına getirmiyor.
Tablet PC bölümünde ise liderlik Android 2.1 sürümünün elinde. Android 2.3 ve Android 3.0 ise onu takip ediyor. Henüz tablet alanında fazla yaygınlaşmayan Android 4.0 ise sanırım 2012 senesinin sonuna gelinmeden pazarın kendi içindeki hâkimi olacaktır.

Nisan – Mayıs ayları içerisinde HTC, LG, Sony, Samsung, Motorola gibi firmaların Android 4.0 güncellemelerini yayınlamaları ile pazarda 2.9 oranında hakimiyeti olan sürümün bir anda %30 – %50 seviyesine yaklaşmasına kesin gözüyle bakabilirsiniz. Çünkü birçok cihaz yeni sürüm ile gelmeye başlayacak ve eski sürümü kullananlarda yeni özellikler için Android 4.0 sürümünü tercih etmeye başlayacak.

 

Android 5.0 Güncellemesi Gelecek Olan Cihazlar Belli Olmaya Başladı

Biliyoruz ki Android 4.0 daha birçok cihaz için güncellemesi gelmeyen bir işletim sistemi konumunda. Peki aklınıza gelen soruyu bir soralım nedir bu Android 5.0 güncelleme olayı.

Hemen özet geçelim. LG firması yaptığı açıklama ile 2012 senesinde üreteceği cihazları Android tarafından yapılacak ilk donanımsal gereksinimlere göre Android 5.0 uyumlu olarak piyasaya süreceğini açıkladı.

Yani diyelim ki Google firması 2012 Temmuz ayında Android 5.0 için gereken Minimum sistem gereksinimlerini açıkladı. Firma o tarihten sonra üreteceği tüm telefonlarını Android 5.0 sürümü ile uyumlu halde satışa sunacak.

Şuan piyasada bulunan birçok 2.3 yüklü cihazın Android 4.0 a yükseltilmesi yapılacak gibi görünüyor. Ancak Android 5.0 biraz daha komplike bir yazılım olacak ve bu sebeple her cihaz gereksinimleri karşılamayacak gibi. Bu sebeple firma tarafından yapılan bu açıklama oldukça önemli.

Ancak diğer bir noktada açıklamanın LG gibi bir firmadan geliyor olmasında.

Çünkü özellikle internet dünyasında LG üzerinde yoğun bir güncelleme baskısı var. Çünkü güncellemeleri oldukça geç çıkarıyor ve bu durum kullanıcıyı oldukça rahatsız ediyor.

Örneğin firmaların Android 4.0 a yükseltme işlemlerini bekledikleri bir dönemde LG firması ülkemizde de yok satan LG Optimus Black serisi için 2.3.5 sürümünün güncellemesi çıkardı ve ürünü 2.21 sürümünden kurtardı. Ancak çıkan yeni sürüm kullanıcıların daha fazla zorlanmasına sebep oluyor. Çünkü cihazı oldukça yormaya başladı bu sürüm.

Tabi ki ilk olarak LG tarafından atılan bu adım bir noktada diğer telefon firmalarını da geride bırakmayacaktır. 2012 senesinde üretilecek telefonların birçoğu Android 5.0 için yeterli özellikleri sağlayacak seviyede tutulup piyasaya sürülecektir. Zaten HTC’nin One serisi gibi serilerin sağladıkları özellikler de gelecek yazılımların rahatlıkla çalışabilecekleri seviyelere çıkmaya başladı bile.

 

Android 5 İçin Çalışmalar Başladı

Android 4.0 daha yeni yeni kullanıma sunulmaya başlandı. Ancak Google yeni sürümü olan Android 5.0 için çalışmalara başladı bile.

Daha önce hiç dillendirilmeyen Android 5 sürümü için geçen gün bir açıklama yapıldı. Resmi olmayan açıklamaya göre henüz tam olarak bir şeyler net olmasa da 2012 sonuna doğru Android 5.0 için çalışmalar sona yaklaşmış olacak gibi görünüyor.

Her sene yeni bir Android sürümü yapmayı planlayan firmanın 2013 senesi içerisinde yeni sürümü kullanıcılarını beğenisine sürmesi bekleniyor.

Yeni çıkan Android 4.0 sürümü ise birçok telefon tarafından kullanılmaya başlandı. Eski kullanıcılara ise yakın dönemde güncellemeler gelmeye başlanacak.

Firma tarafından çıkarılması planlanan Android 5.0 sürümünün nasıl bir yapıda olacağı ise şu aşlamada bir bilinmez olma özelliğini sürdürüyor.