Etiket arşivi: android

Jelly Bean Güncellemesini Alacak HTC Modelleri

Google’ın akıllı mobil cihazlar için geliştirmeye devam ettiği Android işletim sisteminin son versiyonu Jelly Bean güncellemesi akıllı telefonlara uyumlu hale getirilmeye devam ediliyor.

Daha önce birkaç akıllı cihaz Jelly Bean güncellemesini yaparak merakları gidermişti. Geçtiğimiz günlerde ise HTC şirketi bazı modelleri için Jelly Bean güncellemesi yapma hazırlığında.

Gündeme takip edenler bilirler markalar yapacakları geliştirmeler hakkında bazı kısmi bilgileri güvendikleri medya üyelerine önceden sızdırırlar. Bu medya üyelerinden birinin Twitter hesabında Android Jelly Bean güncelleştirmesi alacak olan HTC modellerinin listesi yayınlandı. Yayınlanan listede HTC şirketinin gelişmiş teknolojiye sahip akıllı telefonları yer alıyor. Bu cihaz listesi şu şekilde;

  • HTC One X+
  • HTC One S C2
  • HTC XL
  • HTC One SV
  • HTC One VX
  • HTC J

Verilen bilgiler arasında modellerin ne zaman Jelly Bean güncelleştirmesi alacağı konusunda herhangi bir bilgi verilmiş değil. Tahminlere göre güncelleştirme bulunduğumuz ayın son günlerinde veya 2013 yılının başlangıcı itibariyle güncelleştirme kullanıcılara açık hale gelecek.

 

Artık Android Cihazlarda da Flash Olmayacak

Bu konu gerek internet ortamında gerek şirket toplantılarında çok tartışıldı. Cihazlar üzerinde büyük bir yük olarak görünen Flash öğeler artık mobil ortamdan tamamen kaldırılacak.

Adobe geçmişte yaptığı açıklamada Android 4.0’ dan itibaren Flash desteğinin olmayacağını söylemişti. Konunun tekrar gündeme gelmesi ile Flash desteğinin olmayacağı tekrardan belirtildi. Yani Android 4.1 Jelly Bean sürümünde Flash desteği olmayacak. Ayrıca 15 Ağustos tarihinden itibaren Google Play üzerinden Flash indirilemeyecek.

Cihazları çok yorduğu iddiasıyla Apple cihazların Flash desteği bulunmuyordu. Hatta bu yüzden kullanıcıların bir kısmı Android’ e geçmişti. Ancak web sayfalarında artık HTML5’ in daha işlevsel şekilde kullanılması ile birlikte Flash’ ın devrinin bittiği söylenebilir. Zira HTML5 cihazları Flash kadar kasmıyor.

Fotoğraflardaki İstenmeyen Nesneleri Kaldıran Uygulama

Akıllı telefonlar için geliştirilen uygulamalar ile birçok şey kolaylıkla yapılabiliyor. tocuhRetouch uygulaması da bize bu kolaylıklardan birini sağlıyor. Bu uygulama sayesinde telefonunuz ile çektiğin bir fotoğrafta istenmeyen nesneleri kolaylıkla fotoğraftan kaldırabiliyorsunuz.

touchRetouch ile Nesneler Fotoğraftan Nasıl Kaldırılır?

Uygulama hem Android hemde iOS cihazlar çalıştırılabiliyor. Uygulamanın Android versiyonunu indirmek için buraya, iOS versiyonunu indirmek için buraya tıklayınız.

Uygulamayı açtığınızda size ilk karşılayacak sayfada yeni bir fotoğraf çekmenizi veya telefonunuzdan bir fotoğraf seçmenizi isteyecektir. Ayrıca bu sayfada uygulamanın kullanımını anlatan videolara da bağlantılar verilmiş.

uygu

Uygulama ile çalışacağınız fotoğrafı bulduktan sonra programın ayarlarına geçebiliriz. İşte uygulamanın can alıcı noktası burada başlıyor. Çünkü fotoğraflardan nesneleri kaldıracağımız bölüm burası. Ekranın alt kısmında uygulamada bulunan araçları görebilirsiniz. Bu araçlardan fırça şeklinde olan ile fotoğraf üzerinde kaldırmak istediğimiz nesneyi seçiyoruz. Bu araç ile seçimimizi yaptıktan sonra nesne kırmızı bir şekilde işaretlenecektir. Daha sonra işimize yaracak olan araç ise silgi şeklinde olan araçtır. Sakın yanlış anlamayın silgi aracı nesneleri silmenize değil düzeltmeler yapmanız içindir. Fırça ile seçtiğiniz nesnelerde bazen fazlalıklar olabiliyor veya silmek istemediğiniz yerlerde işaretlenebiliyor. İşte buraları silgi aracıyla düzeltebileceğiz. El şeklinde yer alan aracımız ile ise fotoğraf üzerinde sağ veya sol tarafa doğru gezebilirsiniz.

 

Söylediğimiz araçlar yardımıyla tüm ayarlamalar yapıldıktan sonra artık fotoğrafımız işlem için hazır demektir. Nesnelerin kaldırılma işlemini başlatmak için üzerinde “Start” yazan butona tıklamanız yeterli olacaktır. Böylece ekranda sarı bir bar belirecek ve işlem başlayacak.

Sarı bar dolduktan sonra işlemimiz tamamdır. Disket şeklindeki kaydet butonuna basarak istenmeyen nesnelerin silindiği fotoğrafınızı kaydedebilirsiniz.

Uygulama her ne kadar PhotoShop ve benzeri profesyonel düzenleyici programlar kadar olmasa da yine de tatmin edici sonuçlar veriyor. Eğer fotoğraflarınızda böyle bir ihtiyacınız oluyorsa ki benim sürekli olarak oluyor bu program tam size göre. Bir denemelisiniz.

Apple Mobil Cihazlarını Oyun Üssüne Çevirecek

Apple tarafından yapılan yenilikler giderek kullanıcıları kendisine daha fazla bağlamaya başlayacak gibi görünüyor. Çünkü AnandTech firması tarafından yapılan açıklamaya göre yeni dönemde Apple firması çıkaracağı donanımlar ile iPad ve iPhone gibi cihazlarını bir oyun üssüne çevirmeyi hedefleyecek.

Android 3.0 sürümü ile mobil ürünlerde kablolu ve kablosuz ürünlere destek sağlamaya başlayan Google firmasının bir anlamda karşısına dikilmeye hazırlanan Apple firması çıkaracağı yazılım ve donanımlar sayesinde kullanıcılarına istedikleri an bir oyun canavarına dönüştürebilecekleri cihazları sunmaya başlamış olacaklar.

Mobil firmaların oyun sektörüne yönlenmesi bazı firmaları ise oldukça derinden etkiledi. Örnek olarak oyun dünyasının devlerinden birisi olan Nintendo firması satışlarını yarı yarıya kaybetti. Aynı şekilde birçok felaket atlatan Sony firması da bir miktar satış kaybı yaşamaya başladı.

Birçok oyunun taşınabilir platformlara gelmesi ile oyun dünyasında bir durgunluk başlamadı değil. Özellikle oyun konsolları artık satışta biraz da doymanın verdiği yavaşlama dönemine girmeye başladılar.

Aynı süreç içerisinde Android ve İOS İşletim Sistemleri tarafından atılan oyun sistemlerine yönelik atakların oyun üreticisi firmalar tarafından da değerlendirilmesi bir anlamda telefon ve tablet bilgisayarlarında bir oyun alanına dönmesine sebep oldu.

Belki bir PES 2012 oynamak henüz mümkün olmasa da birçok yarın oyunu ve başka tarzdaki oyunlar günümüzde taşınabilir ürünlerden de rahatlıkla oynanabilir hale geldi.

 

Windows İçin Instagram Uygulaması Geliyor

Önce Apple İOS İşletim Sistemi için çıkan sonrasında ise Android İşletim Sistemine geçen Instagram Uygulaması Instagrille ismi ile Windows İşletim Sisteminde kullanılabilir hale geldi. MAC için ise biraz daha beklemek gerekecek gibi görünüyor.

Mobil alanda tartışmasız olarak fotoğraf düzenleme noktasında bir numara olan ve hem İOS hem de Android işletim sistemlerinde milyonlarca kişi tarafından indirilerek rekorlar kıran Instagram sanırım yeni rekorların peşine düşme kararı almış durumda.

Instagrille ismi verilen yeni bir yazılım sayesinde bilgisayar sahibi olan herkesin uygulamaya erişmesi artık mümkün hale geldi.  Yakın dönemde MAC uyumlu hale de gelmesi beklenen yazılım bir anlamda cep telefonları ile bilgisayar arasında ki bağlantısını da tamamlamış oldu.

Şu aşamada Dosya Upload izni olmayan yazılım ile resimlerinizi incelemeniz, başka paylaşılan resimleri inceleyebilmeniz, follow veya unfolloıw işlemlerini yapmanız, resimleri sosyal medyada paylaşmanız gibi işlemleri yazılım üzerinden kolaylıkla yapabiliyorsunuz.

Bir anlamda Instagram Uygulamasını daha fazla interaktif bir hale getirmeyi amaçlayan firmanın ilerleyen dönemde daha gelişmiş özelliklere sahip, istediğiniz gibi resimlerle oynama imkânı sunan bir yazlım üretmesi ise hiç de sürpriz olmayacaktır.

Bakalım Windows İşletim Sistemi ve MAC uyumlu olması planlanan bu yazılım mobil pazardaki kadar ilgi görebilecek mi?

 

Konuş Yazdır Android Uygulaması

Andorid işletim sistemi kullanan telefonlarda kullanabileceğiniz uygulama, sesinizi algılıyor ve bunu telefon ortamına yazı şeklinde aktarmanızı sağlıyor. Uygulamanın en dikkat çekici özelliği ise bir Türk geliştirici tarafından yazılmış olması.

 Zeynep İnanoğlu‘ nun geliştirdiği uygulama Google Translate yardımı ile çalışmakta. Uygulama ile sesli  notlar ekleyerek bunları saklayabiliyor veya Twitter sosyal platformunda paylaşabiliyorsunuz.
Ayrıca ajanda özelliği ile de notlarınızı hatırlamakta zorluk çekmiyorsunuz.
 Google’ ın Android platformu Play Store’ da uygulamayı kullanan bir çok kişi uygulamayı değerlendirmiş ve yorum yapmışlar. Buda uygulamanın gelişmesi açısından büyük bir olanak sağlıyor.
 Tahminimize göre diğer sürümlerde kullanıcı yorumları dikkate alınarak çok daha iyi bir uygulama ile karşılaşabiliriz. Daha yeni bir uygulama olmasına karşın benzer uygulamalara göre yorumlar güzel. Şuan için uygulamayı 130 kişi değerlendirmiş ve 5 üzerinden 4 puan almış durumda. İşlevselliği arttırıldığı takdirde kullanıcı sayısı da artacaktır.
 Konuş Yazdır uygulamasını buraya tıklayarak indirebilirsiniz.

Android 4.0 Kullanımı Hızla Yükseliyor

Pazara sunumu 2012 senesinin başında yapılan ve birkaç firma tarafından direkt olarak Android 4.0 Ice Cream Sandwich İşletim Sistemini kullanan cep telefonlarının çıkması ve güncellemelerin gelmesi ile Android 4.0 yükselişe geçti.

Firma tarafından poazara yönelik yapılan birkaç araştırma ile kullanıcıların Android 2.2, Android 2.3 ve Android 4.0 kullanımları incelendi.

HTC Sensation XE, HTC Sensation, Samsung Galaxy SII, Samsung Galaxy Nexus, Huawei Honor, HTC One X, HTC One S gibi birçok güncelleme alan cihaz ve yeni olarak üretilen cihazlar sayesinde Android 4 kullanım oranı %2.9 seviyesine taşınmayı başardı.

Şu aşamada halen tüm cihazların desteklediği Android 2.3 sürümü liderliğini korumayı başarıyor. Kendi pazarı içerisinde %63,7 lik bir orana sahip olan Android 2.3 kullanımını Android 2.2 yazılımı takip ediyor.

Android 2.2 kullananların birçoğu ise Ota ile gelmeyen sürüm güncellemeleri sebebiyle yazılımlarını güncellemeyi unutan ya da bilmeyen kullanıcılardan oluşuyor. Çünkü OTA ile gelmediği için cihaz sürüm güncelleme uyarısı vermiyor ve kullanıcı da bu sebeple güncelleme yapmayı aklına getirmiyor.
Tablet PC bölümünde ise liderlik Android 2.1 sürümünün elinde. Android 2.3 ve Android 3.0 ise onu takip ediyor. Henüz tablet alanında fazla yaygınlaşmayan Android 4.0 ise sanırım 2012 senesinin sonuna gelinmeden pazarın kendi içindeki hâkimi olacaktır.

Nisan – Mayıs ayları içerisinde HTC, LG, Sony, Samsung, Motorola gibi firmaların Android 4.0 güncellemelerini yayınlamaları ile pazarda 2.9 oranında hakimiyeti olan sürümün bir anda %30 – %50 seviyesine yaklaşmasına kesin gözüyle bakabilirsiniz. Çünkü birçok cihaz yeni sürüm ile gelmeye başlayacak ve eski sürümü kullananlarda yeni özellikler için Android 4.0 sürümünü tercih etmeye başlayacak.

 

Android 4.0 Güncellemelerinde Firmalar Sınıfta Kaldı

2012 senesinin başında Google tarafından Android 4.0 Ice Cream Sandwich sürümü hazır hale getirilmiş ve mobil telefon üreticilerine güncelleme izinleri verilmişti.

Bu haber sonrasında birçok büyük üretici firma açıklama yaparak hangi cihazları için Android 4.0 Sürümünün güncellenebilir olacağını açıklamış ve birçok firma Mart – Nisan aylarını hedef olarak göstermişti.

Ancak geçen süreç sonunda Mart ayını bitirdiğimiz şu günlerde birçok firma tarafından güncelleme vaatleri yerine getirilmemiş durumda.

Kullanıcılar için birçok yenilik içeren Android 4.0 sürümü büyük firmalar tarafından Akıllı Telefonlar ve Tablet Bilgisayarlar için güncellenerek kendilerine özel bir hale getirilecek ve o şekilde cihazlara yüklenecekti.

Ancak bu konuda adım atan firma sayısı birkaç adette kaldı.

HTC firması uzunca bir liste byayınlamıştı. Bazı modellerine güncelleme yayınladı. Bazı modelleri için ise biraz bekleme yapmanız gerekecek.

Samsung birçok modelli bir liste açıklamış ama sonrasında listeyi 2 cihaza indirgemişti. Bu cihazlar için ise henüz bir güncelleme gelmedi.

Asus, Acer, Lenovo, Toshiba gibi firmalar ise tablet bilgisayarları için birkaç modellik güncellemeler yayınladılar. Bu sayede güncelleme sözlerini tuttular. Ancak halen olumlu bir haber bekleyen birçok modelleri de olduğu kesin.

Motorola ve LG ise henüz hiçbir adım atmayan iki firma olarak göze çarpıyor. Sanırım ikili güncellemeleri 2012 senesi sonuna kadar kullanıcılara sunacaklardır. Ancak kullanıcılar bekleme noktasında nasıl sıkıntılar yaşarlar orası bilinmiyor.

Sony ve Google ise birçok modeli için Android 4.0 sürüm güncellemesini tam ya da demo olarak yayına aldılar. Birkaç hafta içerisinde bu iki firma birçok modeline güncelleme getiren nadir firmalar arasında yer alacaktır.

Kısacası Türk kullanıcıların Android 4.0 Ice Cream Sandwich sevdaları biraz bekleyecek gibi görünüyor. Ortalama olarak firmaların stabil olarak yeni sürüme geçmeleri Haziran 2012 tarihine kadar sürecek gibi görünüyor.

 

 

Windows Mobile Uygulamada Sınıfta Kaldı

Windows Mobile İşletim Sistemi ile gelmesi beklenilen Nokia Akıllı cep telefonları şimdiden oldukça büyük bir sorun ile karşı karşıyalar.

Oldukça zorlu ve rekabetin üst düzeyde yaşandığı bir pazara giriş yapmak üzere bulunan yeni nesil Windows Mobile İşletim Sistemi henüz bünyesinde sadece 65.000 adetlik uygulama toplayarak rakipleri karşısında oldukça gerilerde kalmış durumda.

BlackBerry firmasının uygulama sayısını geçmeyi başaran ancak sektörde şuan Nokia firmasını en fazla zorlayacak iki rakip olan Android İşletim Sistemi ve İOS İşletim Sistemi tarafından sunulan uygulama sayılarına yaklaşmayı bile başaramayan Windows Mobile gelecek dönemde uygulama noktasında kullanıcılarına sıkıntı yaşatabilir gibi görünüyor.

Android ve İOS’un 500.000 seviyesindeki sınırı çoktan geçmiş olmaları, Windows Mobile sürümünün ise henüz 65.000 seviyelerinde olması aradaki farkın ne denli büyük olduğunu gösterir nitelikte.

Ayrıca yapılan anket çalışmalarına göre birçok uygulama geliştirmesi yapan firma şimdiden Windows Mobile için uygulama yapmama kararı aldıklarını belli ettiler.

Anket çalışmasına göre Apple için %89, Android için ise %79 çıkan sonuçlara göre Windows Mobile için %37 lik bir kesim yeni yazlım üretmeyi planladığınız açıkladı.

Tabi ki gelecek günlerde ilk modellerin piyasaya çıkması ve sonrasında Nokia başta olmak üzere Windows Mobile yüklü olarak gelen cihaz sayısının artması ile daha fazla uygulama piyasada kendisine yer edinecektir.

Ancak bu gelişme bile Windows Mobile İşletim Sisteminin şu aşamada en büyük rakipleri karşısında yine de uygulama yönünden zayıf kalmasını engelleyemeyecek gibi görünüyor.

Bakalım Microsoft firması bu konuda nasıl bir önlem alacak ve satışları arttırmak ve kullanıcıları çok daha fazla seçenek sunmak için nasıl aksiyonlar yaratacak.

Bunu da zaman gösterecek.

 

Android’in Desenli Kilidini FBI Bile Kıramadı

Bir soruşturma kapsamında gözaltına alınan bir zanlının telefon kayıtlarına ulaşmak isteyen FBI yetkilileri Android İşletim Sisteminin Desenli Kilit sayfasında takılıp kaldı. Tüm kırma denemeleri ise başarısızlık ile sonuçlandı.

Uzmanlar tarafından yapılan onca denemeden sonra desenli kilidi bir türlü aşamayan FBI yetkilileri çareyi Federal Mahkemeden karar alarak konuyu Google mühendislerine taşımakta buldular.

Desenli kilit üzerinde yapılan binlerce kombinasyonu bulmak aslında bir yazılım ile mümkün. Ancak sistemin birkaç deneme sonrası kilitlenmesi ve çok fazla denemeden sonra farklı bilgiler istemeye başlaması FBI uzmanlarının başarısız olmasına sebep olan önemli unsurların başında geliyor.

Daha önce Apple firmasının kullandığı kilit sistemi birkaç dakika içerisinde kırılmış ve dilediğiniz gibi işlem yapma yetkisine sahip olunması sağlanmıştı. Ancak Android İşletim Sistemine sahip bu telefonların şifre konusunda bu kadar başarılı olmaları kullanıcıları da çok şaşırtmış durumda.

Google tarafından konu hakkında açık bir yorum yapılmazken Federal Mahkemeden gelen onayla birlikte FBI yetkililerine gereken bilgilerin verileceğine olumlu bakalar çoğunlukta.

Ancak firmanın bir anlamda Kullanıcı Güvenliği sebebiyle bilgileri vermemesi durumunda ise FBI telefona ulaşmak için epey bir zaman harcaman durumunda kalacak gibi görünüyor. Telefon sahibi eğer deseni söylemez ise.