Etiket arşivi: amazon

Ubuntu Bazı Bilgilerimizi Satıyor mu?

İşletim sistemi olarak dünyada en çok Windows ve Linux kullanılıyor. Windows sürümlerinde uzun süredir yaşanan veri gizliliği sorunu artık Linux sürümlerinde de yaşanıyor.

Özellikle yazılım ve tasarım işlerinden anlayan ve kendi istediğinin olmasını isteyen kişiler açık kaynak kodlu yazılımlar kullanmayı tercih ediyor. Çünkü açık kaynak kodlu yazılımlarda her şey ortada ve değiştirmek istediğiniz bir şeyi istediğiniz gibi değiştirebiliyorsunuz. Bu yüzden en çok kullanılan açık kaynak kodlu Linux işletim sistemi olarak Ubuntu gösteriliyor. Ancak Ubuntu yazılımı veri gizliliğinize o kadarda önem vermiyor olabilir.

Dünyada en çok kullanılan Linux yazılımlarından biri olan Ubuntu sürümünde yapılan aramalar bir şirkete gönderiliyor. Bu şirket Cononical yani Ubuntu yazılımına sahip olan şirket. Canonical şirketiyse bu bilgileri dünyanın en ünlü alışveriş sitesi olan Amazon’a satıyor. Yapılan araştırmalara göre gönderilen bilgilerin arasında kullanıcıya ait kişisel bilgilerin yer almadığı söyleniyor. Yani bilgilerin tam olarak kime ait olduğu belli değil. Ancak bu olayın izin almadan gerçekleştirilmesi olayı rahatsız edici bir durum haline getiriyor.

Ubuntu yazılımının bu şekilde bir olaya karışması birçok kişiyi rahatsız etti ve bu durum karşısında sessiz kalınmayacağı gösterildi. Free Software Foundation şirketinin kurucusu Richard Stallman, kullanıcılara karşı izinsiz uygulanma zorunluluğu getirilen bu duruma karşı sessiz kalmayanlar arasında bulunuyor. Stallman’a göre Canonical şirketi bu durumda bir gelir elde ediyor. Gelirin ücretsiz bir yazılım için harcanması bile olayı masum hale getirmiyor. Stallman’a göre ücretsiz ve açık kaynak kodlu yazılım dağıtılması sosyal bir olgudur ve bunun böyle kalması gerekiyor.

Çözüm olarak ise Ubuntu kurulumunda bunun kullanıcılara bildirilmesi ve izin alınması önerisi sunuldu. Bakalım Canonical şirketi bu duruma karşı nasıl bir politika izleyecek.

Amazon Akıllı Telefon mu Çıkarıyor ?

Bilindiği üzere Amazon firması daha önce uygun fiyatlı Kindle Fire tabletiyle bu piyasaya gireceğinin haberlerini vermişti sanki. Son gelen bilgilere göre ise bu yılın sonlarına doğru yine aynı marka Kindle ile akıllı telefon üreteceği söyleniyor.

Zaten bayağı kızışmış olan akıllı telefon piyasasına birde Kindle markası katılırsa rekabetin çok daha fazla olacağını söylemeliyiz. Zira Kindle Fire isimli tablet ucuz bir fiyat ile piyasaya girmesinin yanında işlevsel ve kaliteli bir tablet olma özelliği gösteriyor. Kindle markasının üreteceği akıllı telefonunda benzer olarak ucuz ve kaliteli bir şekilde piyasaya girmesi bekleniyor.

Dünyanın en büyük alış veriş siteleri arasında bulunan Amazon.com’ un Kindle markası ile piyasaya sunmayı planladığı akıllı telefonun 4-5 inç. ekrana sahip olması bekleniyor. Ayrıca eğer söylentiler doğru ise bu akıllı telefonun üretimini Foxconn firması üstlenecek.

Haberlerde yer aldığına göre Amazon.com Kindle Fire tabletini Noel öncesi bir zaman diliminde satışa sunmuştu ve bu şekilde bir satış patlaması yaşanmıştı. Yeni çıkacak olan akıllı telefon içinde aynı satış stratejisinin uygulanması beklenmekte.