Etiket arşivi: almalıyım

Hangi Tableti Almalı ?

Artık tablet bilgisayarlar hayatımızın bir parçası olmaya başladılar. Özellikle hafif ve işlevsel olmaları tabletlerin vazgeçilmezlerimiz arasına girmeyi başarmasını sağlıyor.Tabletler özellikle sürekli yolculuk yapan veya şehir içinde sürekli olarak gezen kişiler için çok uygun cihazlar.

Tablet bilgisayarlar sürekli hareket halinde olan kişilerin bilgisayar ihtiyacını karşılıyorlar. Tablet bilgisayarlar ile film izleyebiliyor, oyun oynayabiliyor ve müzik dinleyebiliyorsunuz. Ayrıca kamera ihtiyacınızda karşılayabiliyorsunuz. Bu haliyle tabletler mükemmel bir multimedya aracı olarak kullanılabiliyor. Ayrıca tablet bilgisayarlar üzerinden internete bağlanabiliyor ve maillerinizi kontrol edebiliyorsunuz. Kısaca sürekli hareket halinde olan bir kişinin bilgisayar ihtiyacını çoğunlukla gidermiş sayılıyorlar.

Tablet bilgisayarlar yeni yeni piyasaya çıktıklarından dolayı önceden pek fazla seçim derdimiz olmuyordu. Ancak şimdi bir çok firma tablet bilgisayarlarını piyasaya sürdü ve seçim yapmak zorlaştı. Bizler de size yardımcı olmak amacıyla tablet bilgisayarları inceledik ve bir kaç tablet önerisi sunalım dedik.

Nasıl bir tablet modeli seçmeli ?

Tablet bilgisayarları seçerken özelliklerini incelemeli ve yapacaklarınıza en uygun özelliklere sahip olan tableti tercih etmeniz öneririm. Yani tablet seçimi yaparken tablet ile neler yapacağınız önemli. İsterseniz sizin için seçtiğimiz ve üç farklı grupta incelemeye aldığımız tabletlere biraz göz atalım.

10 inç. Multimedya tabletler ile keyifli dakikalar…

10 inç. ekrana sahip olan tabletler şuan piyasada bulunan en büyük ekrana sahip tabletlerdir. Bu tabletler tamda multimedya için üretilmişler. 🙂 Daha büyük ekran daha iyi film ve oyun keyfi demek. Eğer tabletinizde film ve oyun keyfi süreceksiniz kesinlikle 10. inç ekrana sahip tabletleri öneriyorum. Tabi film ve oyun gibi multimedya işlerini kullanmıyacağım ama tablet dediğin biraz ele avuca gelecek diyorsanız yine bu tabletleri tercih etmelisiniz. 🙂

Bu grup tabletler arasında size önerebileceğim en iyi tablet Apple New Pad olacaktır. Bana sorarsanız hiç bir tablet iPad’ in sunduğu deneyim kadar keyif vermiyor. Özelliklere baktığımızda gerek donanımsal olarak gerek yazılımsal olarak yine sıralamada ilk sıraya iPad oturuyor.

Apple New iPad’ in sahip olduğu 2.048×1.536 çözünürlükte Retina ekranı sayesinde görüntü kalitesi üst düzeye ulaşıyor. Ayrıca tablet bilgisayarın sahip oludğu iOS işletim sistemi ile herhangi bir donma veya takılma gibi sorunlar yaşanmıyor. Cihaz 10 inç. bir ekrana sahip ancak gezinti halindeyken kullanıma uygun denilebilir. Yani tablet bilgisayarlar kategorisinde genel olarak prosüdür dışına çıkılmamış. 🙂 Cihazın batarya süresine gelecek olursak film izlediğiniz zaman yaklaşık olarak 6:30 saat kesintisiz cihazınızı açık tutabiliyorsunuz. Aynı şekilde internette gezinti yapmak isterseniz bu süre 8 saate kadar çıkıyor. Sonuç olarak bu tablet gerçekten mükemmel. Görebildiğimiz tek dezavantajı ise herhangi bir kart veya USB yuvasının bulunmaması oluyor. Cihazın şuan ki piyasa fiyatı ise 1.200 TL civarında seyrediyor.

7 inç. ekranlı küçük ama işlevsel tabletler…

10 inç. ekrana sahip tabletlerin multimedya uygulamalar için en uygun seçenek olduğunu söylemiştik. İşte 7 inç. ekrana sahip tablet modelleri ise sürekli hareket halindeki kişiler için en ideal tablet modelleri olacaktır. Bu tabletler multimedya alanında fena sayılmamak ile beraber küçük ekrana sahip olmaları nedeniyle taşınması ve kullanması çok daha kolaydır.

Bu model tabletlerin arasında en iyi olarak gösterebileceğimiz tablet Samsung Galaxy Tab 7.0 Plus N modeli. Bu tablet modelimiz 1.2 Cortex A9 işlemciye ve 1024 RAM belleğe sahip. Bu donanım ile cihazın hiçte fena sayılmadığını söylemek isterim. Görülen o ki cihazı fazla zorlamadığınız sürece donma sıkıntısı çekmeyeceksinizdir. Cihazımızın 16 GB dahili belleği bulunmakta. Fakat MicroSDHC yuvası sayesinde cihazın belleğini arttırabiliyorsunuz. Cihaz ile fazla iyi olmasada kamera çekimleri yapmanız mümkün. Android Honeycomb yüklü olarak gelen cihazın genel olarak kullanılabilir olduğunu söyleyebiliriz. Anlık piyasa fiyatı 1150 TL civarında bulunuyor.

 

Kaliteyi ucuza bulmak isteyenler için… 

Kaliteli bir tablet bilgisayar bulmak gerçekten zor. Tablet bilgisayarı genel olarak donanımsal ve yazılımsal olarak inceleyip öyle satın almalısınız. Şuan piyasada ucuz olarak bulunan tabletlerin bir çok ihtiyacı karşılamadığını görebilirsiniz. Eğer üst tarafta yer verdiğimiz tabletler size pahalı geldiyse biraz daha ucuz bir modeli belirtmekte fayda var. Şuan piyasada her kullanımda size en düşük sorunu yaşatacak olan ve en ucuza bulabileceğiniz tablet Apple iPad 2′ dir. iPad 3 çıktıktan sonra fiyatı iyiden iyiye azalan tablet ile fazla sorun yaşamadan bir çok uygulamayı kullanmanız mümkün.