Etiket arşivi: akıllı telefon

Amazon Akıllı Telefon mu Çıkarıyor ?

Bilindiği üzere Amazon firması daha önce uygun fiyatlı Kindle Fire tabletiyle bu piyasaya gireceğinin haberlerini vermişti sanki. Son gelen bilgilere göre ise bu yılın sonlarına doğru yine aynı marka Kindle ile akıllı telefon üreteceği söyleniyor.

Zaten bayağı kızışmış olan akıllı telefon piyasasına birde Kindle markası katılırsa rekabetin çok daha fazla olacağını söylemeliyiz. Zira Kindle Fire isimli tablet ucuz bir fiyat ile piyasaya girmesinin yanında işlevsel ve kaliteli bir tablet olma özelliği gösteriyor. Kindle markasının üreteceği akıllı telefonunda benzer olarak ucuz ve kaliteli bir şekilde piyasaya girmesi bekleniyor.

Dünyanın en büyük alış veriş siteleri arasında bulunan Amazon.com’ un Kindle markası ile piyasaya sunmayı planladığı akıllı telefonun 4-5 inç. ekrana sahip olması bekleniyor. Ayrıca eğer söylentiler doğru ise bu akıllı telefonun üretimini Foxconn firması üstlenecek.

Haberlerde yer aldığına göre Amazon.com Kindle Fire tabletini Noel öncesi bir zaman diliminde satışa sunmuştu ve bu şekilde bir satış patlaması yaşanmıştı. Yeni çıkacak olan akıllı telefon içinde aynı satış stratejisinin uygulanması beklenmekte.

Apple parayı koyacak yer arıyor

Kısa zamanda teknoloji dünyasına damgasını vuran apple’ ın kasası buna paralel olarak doldu, hatta taştı diyebiliriz.

480 milyar dolar piyasa değerine sahip apple, Yöneticilerin beklentilerinin üzerinde satış yapması sonucu 97 milyar dolarlık bir fazla parayla karşı karşıya kaldırlar.

Apple tek başına amerikan Nasdaq borsasındaki işlem gören şirketlerin değerinin yüzde 16,4 üne denk geliyor ki bu istatistik şirketin büyüklüğü hakkında net bir bilgi veriyor. Apple’ ın kasasında şuan nakit 37 milyar dolardan fazla para var. Dünya akıllı telefon pazarının yüzde 38′ i apple’ ın elinde. Şirket CEO’ su şirketimizi döndürmek için gerekli paradan çok daha fazlası var açıklaması yaptı. Şimdilerde apple yöneticileri bu parayı ne yapacaklarını düşünüyorlar.

Apple’ ın yaptığı bu açıklamalar sonrasında piyasalarda apple’ ın şirket satın almalara yöneleceği beklentisi oluştururken, bazı hisse sahipleri hisse geri satın alma şekliyle yatırımcılara verilmesi çağrısında bulundu. Analistler  apple iTV gibi projelere yönelerek film yada tv prodüksiyon gibi alanlara yatırım yapması gerektiğini savunuyor. Çindeki apple çalışanların maaş düşüklüğünden dolayı şirketi eleştren kesim ise çindeki çalışanların maaşlarına zam yapımasını savunuyor.

Apple’ ın kasasındaki parayı nasıl değerlendireceğini bilmiyoruz ama, insanın içinden tek derdiniz bu olsun demek geliyor…