Etiket arşivi: açık hat

GSM Şirketlerine Açık Hat Cezası

Turkcell, Vodafone ve Avea firmalarına BTK tarafından 2009 yılında alınan Açık Hat satışı ve hat açılışı ile ilgili kararlara uymadıkları gerekçesi ile oldukça yüklü miktarda ceza kesildi.

2009 senesinde kişilerin kimlikleri ile kişinin bilgisi ve rızası dışında açılan Açık Hatlar yüzünden pazarda büyük sıkıntılar başlamış, Açık Hat kaynaklı birçok suç ve sorun ortaya çıkmıştı.

Bu durumun önüne geçmek isteyen BTK ise o zamanlar açık hat satışını, alımını ve açılmasını yasaklamış ve büyük cezalar vereceğini açıklamıştı.

Ancak operatörler bu konuda aldıkları önlemlerde bazen başarılı bazen başarısız olunca BTK duruma el koydu ve firmaların gözünün yaşına bakmadan toplamda 75 Milyon TL civarına varan bir ceza makbuzunu önlerine koydu.

Kişilerin kimlik bilgileri, imzaları ve daha birçok bilginin verildiği bayiler 2000 li yıllarda bu tarz bilgiler ile sayısız hat açarak pazara sunmaya başlamıştı.

Bir dönem ücretsiz hat açtırma gibi kampanyaların yapıldığı dönemlerde büfelerde bile açık hat satılır hale gelmişti. Sonrasında da suçsuz kişilerin başı belaya girmeye başlamıştı.

Bu durum şu aralar görülmüyor ancak el altından halen bu işi yapan bayiler var. Bu durumda halen net olarak bilinmese de birçok kişinin canının yanmasına sebep olabiliyor.

BTK bu konuda aldığı kararlar ve verdiği cezalar ile caydırıcı olma yolunda ilerlemeye çalışacak gibi görünüyor.

Bakalım bu cezalar ne kadar etkili olacak.