Etiket arşivi: 444

444’lü Numaraların Aranmasında Süre Uzatıldı

BTK tarafından operatörlere yapılan bir bildirim ile artık 444‘lü numaraları ararken tarifelerin Her Yöne Dakikalarından görüşmelerin düşmesi bildirimi 1 Nisan tarihinde başlayacaktı.

Ancak operatörlerden gelen istek üzerine BTK süreyi 1 Mayıs 2012 tarihine kadar uzatma kararı aldı. Buna göre 1 Mayıs 2012 tarihine kadar operatörler verecekleri hizmette değişim yapmayabilecek.

Bu sebeple 444 ile başlayan numaraları aradığınızda kabarık bir fatura ile karşılaşmak istemiyorsanız operatörünüz ile görüşerek yasal olarak ücretlendirme sistemini değiştirip değiştirmediklerini öğrenmeniz gerekecek.

Her Yöne Dakikalardan düşmeye başladıktan sonra Her Yöne Görüşme imkanı olan tarifelerden 444 ile başlayan hatlar arandığı zaman ekstra bir ücretlendirme olmayacaktır.

 

444’lü Numaralar İçin BTK Düğmeye Bastı

Son dönemde Türk Telekom tarafından başına 0212 gibi alan kod koyularak yapılan 444’lü numaraların aranmasına yönelik yapılan yasak sonrasında tüketici mağdur olmuş ve özellikle cep telefonlarından yapılan 444’lü numara aramaları yüksek ücretlendirmelere tabi tutulmuştu.

Bu noktada tüketiciler tarafından yoğun şikayetlerin gelmesine bağlı olarak Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) düğmeye bastı ve 444’lü numaraların bundan sonra Sabit Hat gibi ücretlendirilmesi gerektiğine karar verdi.

1 Nisan 2012 tarihinden itibaren yürürlüğe girecek yeni çalışma ile bundan sonra 444 ile başlayan numaraları aradığınızda ekstra bir ücret yansımayacak ve sizin o an kullandığınız tarifenin Sabit Hatlara olan ücretlendirme sistemi devreye girecek.

Örnek olarak Sabit Hatlara sınırsız görüşme sağlayan bir hatta iseniz 444’lü numaraları aramak size tamamen bedava olacak. Sabit hatlar için özel kampanyalara dahil olduğunuz zamanda yine 444’lü numaralar bu kampanya dahilinde size sunulacak.

Bu sistemin devreye girmesi ile operatörler tarafından farklı ücretler ile yoğun bir şekilde alınan kazanımlara da bir anlamda darbe vurulmuş olacak. Çünkü dakika ücretinin fahiş rakamlara ulaştığı tarife yada operatörler vardı.

Birçok konuda eleştirdiğimiz BTK bazı durumlarda harbiden doğru zamanlarda doğru adımlar atabiliyor artık.