Etiket arşivi: 10

BlackBerry 10 Ön Tanıtım

RIM şirketinin yeni dokunmatik akıllı telefonu BlackBerry 10′ un ön tanıtım videosu yayınlandı. Ön tanıtım videosunda cihazın görüntüsü hakkında ve bir kaç uygulama ekranı hakkında ön bilgi edinebiliyoruz.

Videoya bakılırsa cihazın tasarımı gerçekten güzel görünüyor. Sade bir tasarıma sahip olan cihazın belki de basit olmasından dolayı dikkat çekici olduğunu da söylemek gerek.

Cihazın uygulamalar arasında ki geçiş hızında herhangi bir sorun yaşanmayacak gibi görünüyor. Zira videoda uygulamalara arasında gezinmek oldukça basit ve hızlı görünüyor. Aynı zamanda menü olarak piyasada bulunan akıllı telefonlar neredeyse aynı tasarım kullanılmış. Uygulama menüsünün iPhone’ a benzer şekilde olduğu görülüyor.

Videoda ayrıca mesaj ekranına ve arama ekranına da yer verilmiş. Herhangi bir uygulama ile uğraşırken ekranın üst kısmından bir sütun iniyor ve bu sütunda arayan kişinin ismi ve numarası yazıyor. Aynı zamanda ekranda arayan kişiye eklediğiniz fotoğrafıda görmek mümkün. Telefonda mesaj yazmak ise oldukça pratik görünüyor. Dokunmatik klavyede yazılanlar hızlı bir şekilde mesaj bölmesine giriliyor. Ayrıca mesajınızı yazarken sık kullanılan kelimeleri de görmeniz mümkün oluyor.

BlackBerry 10 cihazının tanıtım videosunu izlemek için tıklayın.

Vodafone Smart Tablet 10 Geliyor

Vodafone çalışmalarına son sürat devam ediyor. Vodafone Türkiye operatör markalı telefonlardan sonra Türkiye’ nin ilk operatör markalı tablet bilgisayarını da satışa sundu.

 Cuma günü İstanbul’ da düzenlenen bir basın toplantısında tanıtılan Smart Tab 10 ilk olarak 26 yaşından gün almamış gençlere satışa sunulacak.
 Vodafone Smart Tab 10 bir çok tablet bilgisayarda kullanıldığı gibi Android 3.2 işletim sistemini kullanıyor. 10 inçlik bir ekrana sahip olan tablet 1280×800 piksel ekran çözünürlüğüne sahip. Ayrıca tabletin önde 2 megapiksel ve arka tarafında 5 megapiksellik iki adet dahili kamerası bulunuyor. Çift çekirdekli 1.2 GHz işlemci kullanan tabletin RAM’ i 1 GB ve dahili hafızası 16 GB, ancak istek dahilinde kullanıcılar MicroSD kart ile hafızayı toplamda 32 GB’ a kadar çıkartabiliyor.
 Tabletlerde aranan önemli bir özellik olarak USB portunu bünyesinde barındıran ürün ayrıca HDMI ve DLNA özelliğini de kullanıyor. HDMI portu sayesinde büyük ekranı cihazlar ile bağlantılı kurabiliyorsunuz. Ağ bağlantısı konusunda ise ürünümüz 3G ve Wi-Fi kullanıyor. Diğer rakip tabletler gibi tek ağ bağlantısı tablet alma gibi seçeneğimiz olmuyor, yani tabletin tek modeli bulunuyor.
 Vodafone Smart Tab 10 tabletine sahip olmak için öncelikli olarak Vodafone kullanıcısı olmanız gerekiyor. Zira cihazla internete bağlanabilmek için bir Vodafone SIM kartına ihtiyaç duyuluyor. Diğer operatorlerin SIM kartları ise maalesef cihazda kullanılamıyor.
 Yukarda da bahsettiğimiz gibi Smart Tab 10 tablet öncelikli olarak 26 yaş altındaki gençlere satışa sunulacak. Gençler tablete ve 100 MB internete sahip olabilmek için günde 1 TL kampanyasından yararlanabiliyor. Tabletin Mart ayında ise 49 TL + 250 MB internet ile halka satışa sunulacağı biliniyor. Basit bir hesap yapıldığında ise tabletin toplam fiyatı yaklaşık olarak 700 TL civarında oluyor.