Düşecek Domainler Nasıl Tespit Edilir?

Anlam ifade eden Türkçe domainlerin tamamı kayıt edildiği için, özellikle domain ticari yapanlar süresi bitip silinecek olan domainleri takip etmek durumunda kalıyor.

Düşecek domainler ile ilgili bir çok kaynak bulabilirsiniz. En sade ve en kolay ulaşılabilen liste Namejet.com‘dan indirilebilir.

Öncelikle Namejet.com Download sayfasını açınız. Bu sayfada 2 ayrı sütun halinde listeler var. Genel olarak kısaca tanıtalım:

Pre-Release Domains: Bu kısım, kayıt edilmiş ve çoğunlukla kayıt süresi yenilenmeyen domainleri içeriyor. Namejet firması bu domainleri açık artırma ile satıyor. Bu bölümdeki domain ihalelerine katılabilmek için namejet’e üye olmak lazım. Bu konuyla ilgili ilerde yazı yazacağım.

Pending Delete: Bu kısım altında 5 günlük liste bulunur. O günün silinecek domainleri bu listede yer alır. Örneğin, “Saturday, January 28, 2012” dosyası bugün silinecek domainleri gösteriyor. İndirdiğiniz txt dosyası içerisinde her satıra bir domain gelecek şekilde hazırlanmış listeyi bulabilirsiniz. Listede gördüğünüz domainler Türkiye saati ile 21:00’dan sonra kayıt edilebilir hale gelmeye başlar.

Örneğin; 28 Ocak için hazırlanan listede “istanbulinvest.com” domaini görünüyor. Bu domaini saat 21:00’dan sonra dilediğiniz firmadan kayıt edebileceksiniz.

Hergün yaklaşık 80 bin tane domain düşüyor. Çeşitli filtreleme programlarıyla bu domainleri ayıklayabilirsiniz. Vaktim oldukça siteden filtrelediğim düşecek domainleri yayınlamaya çalışacağım.

Domain yakalama, ihalelere girme vs gibi konulara ilerleyen günlerde detaylı olarak değineceğim.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir