Dünyanın En Güvenli Cebi Enigma E2 Satışta

Görüşmelerinizi başkaları tarafından takip edildiğinden mi şüphecisiniz. İş yerinizle ya da başka noktalarla yapılan görüşmelerin takipte mi. O zaman size önerimiz Enigma E2 model cep telefonuna sahip olmanız.

Üretici firma olan Tripleton firması 2 adet Enigma E2 arasında yapılan bir görüşmenin hiçbir şekilde dinlenemeyeceği yönünde bir bilgi ile karşımıza yeni model telefonlarını çıkarıyorlar.

Özel bir şifreleme sistemi ile sanal ortamda kırılması imkansız bir sisteme dönüştürülen telefon görüşmeleri pek çok güvenlik uzmanı tarafından da denenerek tam not almayı başarmış durumda.

Enigma veya Enigma E2 modeli olmak üzere piyasada iki modelleri bulunan firma iki farklı modele ait ürünler ile karşılıklı olarak yapılacak her türlü aramanın dinlenemez olduğu konusunda oldukça emin durumdalar.

Kripto Tuşu adı verilen bir tuşa basıldığı zaman telefon 2. Bir sim kart kullanarak “Yüksek Güvenlikli Şifreler” içeren sinyalleri karşı tarafa iletmeyi başarıyor. Aynı sinyallerde yine alıcı telefon tarafından tamamen güvenli olarak alınıyor ve dinlenmeye karşı korunmuş oluyorsunuz.

Ancak bu noktada ne yazık ki bir sorun var. Eğer karşı tarafta Enigma şifrelerini çözecek bir başka model yoksa, yani Enigma yada Enigma E2 modellerinden birisine sahip birisi yoksa o zaman hat dinlenilebilir hale geliyor.

Çünkü karşı tarafta kod alıcı olmadığı zaman telefon Şifrelenmiş Kodları karşı tarafa iletemiyor. Bu durumda da görüşme şifresiz olarak normal bir şekilde yapılıyor.

Günümüzde bu tarz bir yazılıma açıkçası kim ihtiyaç duyar bilinmez ancak Kripto sistemlere sahip telefonlar özellikle üst düzey yönetici, askeri kanatta, birçok firmanın üst düzey yöneticileri arasında son dönemde artan bir kullanım oranına sahiptir.

Önceki yıllarda TÜBİTAK tarafından da bu tarz bir telefon üretilmiş ve çeşitli modelleri ile piyasaya sürülmeden Devlet ve Askeri kanatta kullanılabilir hale getirilmişti.

Enigma ve Enigma E2 modelleri ise sahip olunabilir şekilde piyasada satışa sunulan modeller olacak gibi görünüyor. Ne kadar talep göreceği ise açıkçası merak konusu.

 

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir