Cep Telefonu Kopya Çekmeyi Özendiriyor

Cep Telefonlarının giderek daha fazla özelliğe sahip olması, yazılımlar ile artık her şeyin yapılabilir hale gelmesi gibi durumlara bağlı olarak Cep Telefonu ile Kopya Çekmekte oldukça popüler bir hal almaya başladı.

University of British Columbia ve Common Sense Media tarafından ortaklaşa yapılan bir araştırma ve ankete göre öğrencilerin %35’lik bir kısmı cep telefonlarını kullanarak kopya çektiklerini açıkça belirtmiş ve kabul etmiş durumdalar. Aynı araştırmada öğrencilerin %65’lik bir kısmı arkadaşlarının Cep Telefonu ile kopya çektiğinden haberdar durumdalar.

Cep telefonu ile kopya çekmenin en fazla tercih edilen yöntemi ise cep telefonuna gereken bilgileri depolayarak bunu sınav esnasında kullanmak. Bu şekilde kopya çekenlerin oranı %26 gibi bir orana geliyor. %17 lik bir dilim ise sınav esnasında soruların fotoğraflarını çekerek başka birisinden yardım talep ettiğini belirtmiş durumda.

İlk seçeneğin biraz daha kolay ama garantisiz olmasının yanında ikinci sırada yer alan durum daha tehlikeli ancak daha kesin bir sonuç doğruyor gibi görünüyor yapılan araştırmada.

Google üzerinden arama yaparak sorunun cevabını arayanların bulunduğu bir grupta yok değil. Aynı zamanda derste yaptığı ses kayıtlarını sınavda dinleyen ve sorunun cevabına bu şekilde ulaşmak isteyen bazı öğrencilerinde varlığı yapılan araştırma ile ortaya çıkmış durumda.

Yapılan araştırma birde velilerin olduğu bir basamağı kapsıyor. Yapılan araştırma kapsamında okulda cep telefonu ile kopya çekiliyor mu diye sorulan velilerin %76lık bir kesimi çekildiğini, %3 lük bir kesimi ise çekilmediğini belirtmiş durumda. Yani velilerde çocuklarının telefonları bir kopya aracı olarak kullandığını biliyor.

Gelişen teknoloji birçok anlamda hayata kolaylık katıyor. Ancak sınavlarda kopya malzemesi olarak kullanılması birçok anlamda yeni sorunların doğmasına da sebep oluyor. Özellikle büyük kapsamlı sınavlarda daha gelişmiş teknolojileri kullanarak çekilen kopyalar bir anlamda haksız kazanç sağlanmasına sebep oluyor.

Ancak sistemin öğrenmeye değil de sınavdan geçmeye dayattığı bir toplumda gelişen her teknolojik ürün bir sınavzede elinde elbette ki muhteşem bir kopya aracına dönüşebilmektedir.

O sebeple şimdiden kopya çekmek isteyenlere başarılar, sınavlarda gözetmen olanlara ise kopyasız sınavlar dileriz…

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir