Brezilya’da Öğrencilere Cipli Takip Sistemi

Brezilya’da uygulamaya konulan yeni sistem ile öğrencilerin üniformaları üzerinde bulunan çipler sayesinde okuldan çıktıkları an velilerine SMS ile haber veriliyor.

Vitori da Conquista’da yaklaşık olarak 670.000 Dolar’lık bir harcama yapılarak hayata geçirilen bu sistem ile 20.000 kadar öğrencinin kol içlerine GPS vericileri takıldı. Bu sayede aileler istedikleri an çocuklarının nerede olduğunu takip edebilir hale geldi.

Öğrencinin okula girmesi ve okuldan çıkması gibi aksiyonlarda ise veliye SMS atılarak bilgi sahibi olması sağlanıyor. Aynı şekilde sabahları geç kaldığı, zamanında dersine girdiği, dersten çıktığı, okuldan çıktığı gibi bazı bilgilerde velilere SMS olarak bildiriliyor.

Bu uygulama aslında deneme aşamasında diyebiliriz. Çünkü sistemi Brezilya gelecek sene 4 ile 14 yaş arasındaki 43.000 öğrencide kullanmaya başlayacak ve belli bir yaş seviyesinin her hareketini kontrol ederek hem sistemin hem de ailenin bilgilendirilmesi sağlanacak.

Bu arada öğrencilerin çipleri çıkarması durumunda nasıl bir şey olur bilinmez ancak ülkemizde bu tarz bir uygulaması olsaydı yaratıcı çözümler bir anda ortaya dökülüverirdi açıkçası.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir