Asus’dan Çift Çekirdekli Netbook Asus Eee PC 1025C

Asus firması uzunca bir süredir pek fazla gelişme yaşanmayan Netbook alanında yeni bir cihazını piyasaya sürerek alanın canlanması için bir çalışma yapmış oldu.

Asus tarafından piyasaya sürülen Çift Çekirdekli Eee PC 1025C modeli birçok Netbook cihazında görmediğimiz bir performans artışını bizlere sunma gayreti içerisinde piyasaya çıkmış durumda.

Atom İşlemci ile gelen modellerin hayal kırıklığı yaşatması ve sonrasında gelen Tablet Bilgisayar dönemi bir anlamda NetBook için bitiş noktası anlamına gelmişti.

poverVR SGX 545 GPU ve İntel Atom N2800 işlemci ile gelen Çift Çekirdekli Asus Eee PC 1025C birçok ekstra özellik ve güçlü bir işlemci yapısıyla pazarda kendisine ve kardeşlerine biraz daha fazla yer açma niyetinde gibi görünüyor.

Üzerinde bulunan HTML girişi sayesinde birçok cihaz ile bağlantı kurabilen makine ayrıca Uyku modundan sadece 2 Saniye içerisinde çıkış yaparak büyük bir sükse yaratmayı başarıyor.

320 GB ve 500 GB olmak üzere iki farklı depolama alanı ile gelecek olan cihazın birde Asus tarafından sunulan 3 GB’lık Web Storage hizmeti de kullanıcılar için büyük bir avantaj halini alıyor.

Kullanıcılar için Lacivert, Kırmızı, Füme, Beyaz, Kahverengi ve Açık Pembe gibi renk seçenekleri ile gelecek olan cihazında batarya ile birlikte ağırlığı ise 1.1 KG olarak belirlenmiş durumda. Batarya yapısı 3 hücreli olan bu modellerin birde batrarya yapısı 6 hücreli olanları mevcut. Bu ürünlerde de ağırlık 1.25 KG seviyesine çıkıyor.

Ürün üzerinde 2 adet USB girişi, 1 adet RJ45 Ethernet Çıkışı, 4’lü kart okuyucu yuvası, 3.5 mm ses çıkışı ve HTML girişi standart olarak bulunuyor.

Mat bir ekran yapısı ile gelen cihazın açık hava kullanımı bu sayede oldukça rahat bir seviyeye ulaşmış durumda. Firma tarafından genelde dışarıda kullanılacağı varsayılan bu ürün için bu tarz bir ekran kullanması oldukça yerinde bir tercih olmuş gibi görünüyor.

Oldukça dar bir alanda başarılı bir klavye yapısı oturtmayı başaran firma bu sayede hem kullanımı kolay bir klavyeye hem de oldukça rahat bir touchpad kullanımına sebep olmuş durumda.

Daha rahat bir soğutma sağlamak amacıyla pili biraz daha çıkıntılı olarak koyma yoluna giden firma arka kısmın farklı bir tarzda görünmesine de sebep olmuş.

Cihaz üzerinde firma tarafından 1 GB lık Ram kullanılmış. Bu durum biraz sıkıntıya sebep olmuyor değil. Zaten Windows tarafından 600 MB lık bir kesimi kullanılan ram bu noktada yetersiz gelecektir. Firma tarafından 2 GB lık ram oranına sahip cihazlar üretilmese bile sizin aldığınız cihazın ram miktarını arttırmanız önemli bir artı olacaktır.

Normal kullanımda 6 saate yakın bir batarya ömrü sunan cihaz tam kullanımda 3 saatlik bir sürede kendisini bitiriyor.

Wi-Fi ve DLNA standartlarına sahip olan, Bluetooth 3.0 ve 1.8 Ghz’lik bişr işlemci ile gelen cihazın Netbook dünyasında en azından rakiplerinden daha ön planda olacağı bir gerçek.

10.1 inçlik yapısı ile bir ultrabook kadar ince olamayabiliyor ancak işi gereği internete girmesi gereken, büyük para harcamak istemeyen ve aynı zamanda küçük bir şey isteyenler için önerilebilecek bir cihaz.

6 Hücreli bir batarya ile 12 saate yakın bir batarya ömrüne sahip olacak cihaza birde 2 GB lık ram atmanız durumunda oldukça başarılı bir netbook sahibi olmanız kaçınılmaz olacaktır.

 

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir