Apple & Samsung Savaşı Bitiyor mu?

Apple ile Samsung firmaları son 2-3 sene içerisinde özellikle çeşitli patentlerinin ihlalleri ile ilgili olarak birçok noktada karşı karşıya gelmiş, birbirlerini bazı ülkelerdeki satışlarını durdurma ya da kısıtlama gibi kararlar aldırmışlardı.

Öyle ki artık iki firmanın peş peşe açılan davalarından bunalan Adalet Sistemi için Yargıç Lucy KOH bir uzlaşma önerisinde bulundu ve iki firmanın CEO bazında bir görüşme yaparak bu davalara bir son vermesini önerdi.

Amerika’da açılan bu tarz mahkemelerin çoğalması ve birçoğunun içerisinde Apple ve Samsung firmalarının bulunması sistem üzerinde aşırı bir yoğunluğa sebep olmaya başladı. Bu durum elbette ki birçok konuda sistemin yavaşlamasına ve bazı davaların oldukça uzun süre başlanamamasına sebep oluyor.

Artık bu durumdan sıkılan Yargıçlarda çareyi bu şekilde bir uzlaşma çağrısında yapmakta buldular.

Yargıç tarafından yapılan bu çağrıya APPLE CEO’su Tim COOK ve Samsung CEO’su Gree-Sung CHOİ tarafından olumlu cevap verilmiş durumda. İki CEO San Francisco Eyaletinde bulunan Amerika Sulh Mahkemesinde Yargıç Joseph S. SPERO tarafından yönetilecek bir duruşmada karşı karşıya gelecekler.

Bu görüşmeye iki tarafından üst düzey yöneticileri de katılacak ve aralarında devam eden davaların düşmesi, iki firmanın bir ortak nokta bulması için görüşmeler yapılacak.

İki firma ne kadar anlaşabilirler, hangi davalar geri çekilir bilemiyoruz ancak pazarda Samsung & Apple çekişmesi olmazsa biraz da ortamdaki haber zenginliği azalacaktır diye düşünüyorum.

Tabi ki bu görüşmeden olumlu bir yanıt çıkması ve firmaların aylarca birbirlerine dava açmaması ihtimali çok az olsa da var.

Bakalım 90 gün içerisinde kararlaştırılan bir tarihte buluşacak olan iki firma nasıl bir kararla ayrılacaklar Mahkeme Salonundan.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir