Android 5.0 Güncellemesi Gelecek Olan Cihazlar Belli Olmaya Başladı

Biliyoruz ki Android 4.0 daha birçok cihaz için güncellemesi gelmeyen bir işletim sistemi konumunda. Peki aklınıza gelen soruyu bir soralım nedir bu Android 5.0 güncelleme olayı.

Hemen özet geçelim. LG firması yaptığı açıklama ile 2012 senesinde üreteceği cihazları Android tarafından yapılacak ilk donanımsal gereksinimlere göre Android 5.0 uyumlu olarak piyasaya süreceğini açıkladı.

Yani diyelim ki Google firması 2012 Temmuz ayında Android 5.0 için gereken Minimum sistem gereksinimlerini açıkladı. Firma o tarihten sonra üreteceği tüm telefonlarını Android 5.0 sürümü ile uyumlu halde satışa sunacak.

Şuan piyasada bulunan birçok 2.3 yüklü cihazın Android 4.0 a yükseltilmesi yapılacak gibi görünüyor. Ancak Android 5.0 biraz daha komplike bir yazılım olacak ve bu sebeple her cihaz gereksinimleri karşılamayacak gibi. Bu sebeple firma tarafından yapılan bu açıklama oldukça önemli.

Ancak diğer bir noktada açıklamanın LG gibi bir firmadan geliyor olmasında.

Çünkü özellikle internet dünyasında LG üzerinde yoğun bir güncelleme baskısı var. Çünkü güncellemeleri oldukça geç çıkarıyor ve bu durum kullanıcıyı oldukça rahatsız ediyor.

Örneğin firmaların Android 4.0 a yükseltme işlemlerini bekledikleri bir dönemde LG firması ülkemizde de yok satan LG Optimus Black serisi için 2.3.5 sürümünün güncellemesi çıkardı ve ürünü 2.21 sürümünden kurtardı. Ancak çıkan yeni sürüm kullanıcıların daha fazla zorlanmasına sebep oluyor. Çünkü cihazı oldukça yormaya başladı bu sürüm.

Tabi ki ilk olarak LG tarafından atılan bu adım bir noktada diğer telefon firmalarını da geride bırakmayacaktır. 2012 senesinde üretilecek telefonların birçoğu Android 5.0 için yeterli özellikleri sağlayacak seviyede tutulup piyasaya sürülecektir. Zaten HTC’nin One serisi gibi serilerin sağladıkları özellikler de gelecek yazılımların rahatlıkla çalışabilecekleri seviyelere çıkmaya başladı bile.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir