Amazon.com’dan Nasıl Alışveriş Yapılır?

Çeşitli nedenlerle maalesef ülkemize teknoloji ürünleri hem geç geliyor hem de fahiş fiyattan satışı sunuluyor. Örneğin iPhone ABD’de 700 USD ye satışa çıkarken ülkemizde döviz kuru düşük olduğu zamanlarda bile 2500 liradan göstermelik garanti altında satılmaya başlanıyor.

Bu sebeplerden dolayı yurt dışından ürün getirtmek oldukça popüler. Tanıdığınız yoksa ABD’de de adres hizmeti veren firmalar aracılığıyla (bu konuyla ilgili detaylı bir yazı paylaşacağım) ürün getirtebiliyorsunuz. Fakat bu durumlarda gümrükte kalma, mal miktarının 3-4 katı gümrük, ardiye ücreti ödemek durumunda kalabiliyorsunuz.

Amazon.com’u hepimiz biliyoruz. Bu sitenin fazla bilinmeyen çok güzel bir özelliği var. Bazı ürünleri gümrük işlemlerini kendi üstlenerek adresinize doğrudan gönderebiliyor. Yani sipariş verirken ürün ücretini, %20 gümrük vergisini ve taşıma ücretini hesaplayıp bir kez ödeme yaparak risksiz bir şekilde ürün adresinize teslim ediliyor.

Bunun için yapmanız gereken ürün sayfasında Shipping kısmında aşağıda görebileceğiniz gibi ABD dışına gönderilir ibaresinin olması gerekiyor.

“Shipping: This item is also available for shipping to select countries outside the U.S.”

Ürünü sepete eklediğinizde ürün fiyatına ek olarak vergi ve taşıma masraflarını net olarak görebiliyorsunuz. Kredi kartı ile ödeme yaptıktan sonra ürün kargoya veriliyor ve İstanbul gümrüğüne geliyor. Nakliye firması (TNT veya UPS genellikle) ürün gelince sizinle iletişim kurup basit bir formu doldurup mail atmanızı isteyecekler. Bu form onların gümrük işemlerini sizin adınıza yapması için gerekiyor. Gümrük vergisi, gümrükleme ücretini Amazon’a ödediğiniz için ek bir ücret talep edilmiyor. gümrük işlemleri sonrası ilgili kargo adresinize gönderilecektir.

Amazon.com gümrükte sıkıntı çıkaracak, Türkiye’ye özel izin olmadan girmesi sakıncalı  vs ürünler için bu seçeneği sunmaz. Sonuç olarak bu sizin sorumluluğunuz olduğu için sipariş vermeden önce  getirtmeyi düşündüğünüz ürün için küçük bir araştırma yapmanızda fayda var.

 

Amazon.com’dan Nasıl Alışveriş Yapılır?” üzerine 3 yorum

  1. yazıda yanlış anlaşılmaya müsait bir yer var. Amazon veya herhangi bir siteden cep telefonu getirilmesi yasal değil. Yurt dışından alınan cep telefonu pasaporta işleniyor. Bu demek oluyor ki en azından yakın zamanda yurt dışına gidip gelmiş ya da yurt dışından gelmiş biri getirebilir. Online olarak yurt dışından cep telefonu getirilemez.

    1. zaten sadece sitede Türkiye’ye gönderilebilen ürünlerde yazıda bahsedilen seçenek çıkıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir