444’lü Numaralar İçin BTK Düğmeye Bastı

Son dönemde Türk Telekom tarafından başına 0212 gibi alan kod koyularak yapılan 444’lü numaraların aranmasına yönelik yapılan yasak sonrasında tüketici mağdur olmuş ve özellikle cep telefonlarından yapılan 444’lü numara aramaları yüksek ücretlendirmelere tabi tutulmuştu.

Bu noktada tüketiciler tarafından yoğun şikayetlerin gelmesine bağlı olarak Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) düğmeye bastı ve 444’lü numaraların bundan sonra Sabit Hat gibi ücretlendirilmesi gerektiğine karar verdi.

1 Nisan 2012 tarihinden itibaren yürürlüğe girecek yeni çalışma ile bundan sonra 444 ile başlayan numaraları aradığınızda ekstra bir ücret yansımayacak ve sizin o an kullandığınız tarifenin Sabit Hatlara olan ücretlendirme sistemi devreye girecek.

Örnek olarak Sabit Hatlara sınırsız görüşme sağlayan bir hatta iseniz 444’lü numaraları aramak size tamamen bedava olacak. Sabit hatlar için özel kampanyalara dahil olduğunuz zamanda yine 444’lü numaralar bu kampanya dahilinde size sunulacak.

Bu sistemin devreye girmesi ile operatörler tarafından farklı ücretler ile yoğun bir şekilde alınan kazanımlara da bir anlamda darbe vurulmuş olacak. Çünkü dakika ücretinin fahiş rakamlara ulaştığı tarife yada operatörler vardı.

Birçok konuda eleştirdiğimiz BTK bazı durumlarda harbiden doğru zamanlarda doğru adımlar atabiliyor artık.

 

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir